Plánujete výlet autem s dětmi? Poradíme, na co nesmíte zapomenout

Plánujete výlet autem s dětmi? Poradíme, na co nesmíte zapomenout

Malé děti nám dělají nesmírnou radost. Zároveň jsou ale i starostí. Cestování autem není výjimkou. A proto řada rodičů řeší, jak se na cestu připravit, aby utekla co možná nejvíce hladce. Ať už máte děti, které se neustále dožadují pozornosti, anebo andílky, o nichž ani nevíte, měli byste vzít v potaz následující tipy.

Kontrola auta

Řada rodičů před jízdou nakupuje všemožné hračky, aby udrželi děti neustále zaneprázdněné. Často přitom zapomínají na tak zásadní věc, jakou je kontrola technického stavu auta. Pokud vám na sebemenší nerovnosti silně bouchá zadní náprava, jednak riskujete, že ani nedojedete. A navíc tím snižujete pravděpodobnost, že se dětem podaří během cesty usnout. Dost možná se také budete muset připravit na kanonádu otázek typu “Co nám to tam bouchá? Tlumič, říkáš? Mami, co je to tlumič? A paní sousedka, když nás vezla, tak jí to nebouchalo. Ona nemá tlumič?” Jasně, prvních pár minut takové dotazy působí roztomile. Po hodině ale budete mít chuť dětem nasadit roubík do úst.

Nechte zkontrolovat také klimatizaci. Z případných vysokých teplot budete nervózní vy i vaše děti, nehledě na to, že se díky horku rychleji unavíte a můžete začít být za volantem nebezpeční. Klimatizace by také měla být čistá. Rozhodně byste při jízdě neměli cítit plísňový či houbový zápach. Pokud ano, s největší pravděpodobností se vám na výparníku usadili mikroorganismy a je třeba jej vyčistit (např. ozonem). Všeobecně proti usazování mikroorganismů pomáhá, když klimatizaci chvíli před příjezdem do cíle vypnete a necháte nasát suchý vzduch.

Dětská autosedačka = absolutní nutnost

Dětské sedačky představují užitečný prvek pasivní bezpečnosti s naprosto neoddiskutovatelným přínosem pro dítě v případě nehody. Navíc je jejich použití upraveno zákonem. Ve vozidlech vybavených zádržným systémem (taková jsou v dnešní době snad všechna auta s výjimkou některých veteránů) smí podle zákona řidič přepravovat dítě, jehož tělesná váha nepřevyšuje 36 kg a výška nepřesahuje 150 cm, pouze v autosedačce. Ta navíc musí odpovídat jeho rozměrům a hmotnosti. Je-li vozidlo vybaveno airbagem, který není před jízdou vypnutý, případně se vypíná automaticky, nesmí být dítě v autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy.

Pokud už máte na zadních sedadlech dvě autosedačky a třetí autosedačku již mezi ně nejde kvůli nedostatku prostoru vměstnat, lze na třetím sedadle přepravovat malé dítě i bez autosedačky. Musí ale být minimálně tři roky staré a musí použít bezpečnostní pás.

Autosedačku nemusíte použít pouze tehdy, kdy toto vylučuje zdravotní stav dítěte. Připravte si ale potvrzení od lékaře. Bez něj vám hrozí kromě pokuty až 2000 Kč také 4 trestné body.

Autosedačku nekupujte naslepo. Je potřeba vybrat takový typ, který bude určený pro rozměry vašeho dítěte. Často se chybuje v hmotnostních parametrech, a to tak, že např. pro dítě vážící 16 kg rodiče koupí sedačku, která je designována pouze do 13 kg. Anebo malinkému děťátku vážícímu 6 kg pořídí, autosedačky, která je určena pro děti s hmotností od 10 kg. Jasně, dítě do ní doroste. Ale vy na dovolenou odjíždíte zítra, ne?

Cestování s dětmi usnadní také vhodný typ auta a výbava

Při cestování s dětmi se všeobecně doporučují vozy s prostorným interiérem. V případě automobilky Ford jde zejména o velkoprostorový model Galaxy, případně sportovněji střižený S-MAX. Jejich velkou předností je, že na jejich zadní sedadla bez problémů umístíte tři standardní autosedačky. Velmi dobře poslouží i o něco menší, ale stále štědře dimenzovaný Ford Kuga (jde o SUV, které se v současnosti prodává za velmi výhodné ceny) či etalon střední třídy, Ford Mondeo.

Jde o dobře vybavená vozidla, u kterých se můžete těšit na celou řadu komfortních prvků, které při psychicky náročnějším cestování s dětmi určitě oceníte. Na mysli máme třeba adaptivní tempomat, který v koloně či na semaforech dokáže auto sám zastavit a poté zase bez zásahu řidiče rozjet, systém aktivního nouzového brzdění či třeba asistent pro udržování v jízdním pruhu.

Cestujete s opravdu malým dítětem? Pak nezapomeňte na “povinnou výbavu”

Nezapomeňte na dostatečné množství čistých plenek, náhradní oblečení, oblíbené hračky (ideálně takové, u kterých nehrozí, že jimi dítě něco rozbije nebo ohrozí vaši pozornost), přebalovací podložku, kojeneckou vodu (dbejte na to, aby vaše ratolest dostatečně pila) a případně další důležité věci, na které jste zvyklí. K autosedačce doporučujeme přikoupit také sluneční stříšku (možná využijete i u kočárku). A na okna nezapomeňte dát sluneční clony (příp. roletky), ideálně s nějakým obrázkem, který se bude dětem líbit (třeba se zvířátky).

Alespoň dva dospělí v autě

Samozřejmě ne vždy to je možné. Ale pokud ano, necestujte v autě s velmi malým dítětem sami. Nebudete moci se mu pořádně věnovat, důsledkem čehož může být neutuchající pláč ze strany dítěte a nervozita na straně vaší. Pojedete-li ve dvou, jeden z vás se může (alespoň po chvilkách) věnovat dítěti. Roli rodiče může samozřejmě zastoupit i větší dítě, pokud nějaké máte. Počítejte ale s tím, že teenageři si s malými caparty zpravidla hrají neradi (zejména chlapci) a dost možná je budete muset nějak uplatit.

Nezapomínejte také na pravidelné přestávky. Ale všeho s mírou. Pokud budete zastavovat každou půlhodinu, může se vám cesta hodně prodloužit. A nakonec přijedete vyčerpanější, než kdybyste jeli takříkajíc na jeden zátah.

Ať už se vydáte kamkoliv, s dětmi či bez nich, tým Ford Shop vám přeje hodně šťastných kilometrů a bezpečný návrat domů!

 

 

 

Facebook diskuze