Při balení na dovolenou myslete i na bezpečnost

Při balení na dovolenou myslete i na bezpečnost

Bezpečnost není jen otázkou airbagů a deformačních zón. Ohrozit posádku mohou také neupevněné předměty. I obyčejná 1,5l PET láhev se totiž při silném nárazu změní v dělovou kouli o váze 60 kg. Obrana přitom není složitá. Postačí v interiéru auta při jízdě nenechávat volně položené předměty. Ty, které přepravujete v kufru, pak oddělte pomocí speciální přepážky.

Jak správně naložit auto?

Základním pravidlem je nakládat těžké věci jako první. Ideálně by měl zůstat snadný přístup k heveru a dalším nezbytnostem, které s sebou vozíte pod zavazadlovým prostorem. Pokud se vám to nepodaří, svět se nezboří. Maximálně budete v případě defektu muset kufr vyskládat. Přes pravidlo těžkých předmětů výhradně u podlahy ale nejede vlak. Pokud možno, umísťujte ty úplně nejtěžší věci co nejblíže k nápravě. Tím minimalizujete změnu těžiště a zhoršení jízdních vlastností kvůli nákladu.

Pokud i vy patříte mezi většinu motoristů, kterým je úplně jedno, jakým autem jedou, protože jsou vždycky naložení až po střechu, velmi doporučujeme instalaci přepážky zavazadlového prostoru. Ta slouží jako bariéra, na kterou v případě kolize narazí neupevněné předměty převážené v kufru. Pamatujte na příklad s obyčejnou plastovou lahví.

Nutno poznamenat, že nesprávnou přepravu nákladu upravuje i § 52 českého Zákona o silničním provozu, stejně tak jako obdobná legislativa v jiných evropských zemích. Kromě svého života a zdraví tak riskujete i pokutu, která může být v zahraničí dost citelná (v Rakousku až 500 eur).

Do prostoru pro cestující pak vůbec neumísťujte skleněné láhve ani ostré předměty.

Pes patří do speciální přepravky

Téměř každá druhá domácnost v Česku žije se psem. Řada z nás pak se psem jezdí i na dovolenou. Na tom není nic špatného. Je ale nutné pamatovat na to, že i pes musí být při převozu řádně zajištěn, nejen kvůli své vlastní bezpečnosti, ale i kvůli bezpečnosti posádky. Nejlepším způsobem, jak přepravovat v autě zvířata, je použít produkty přímo pro tento účel navržené. V pořádku jsou klece pro psa. Ty je však nezbytné zajistit proti pohybu speciálními popruhy.

Pokud vám klasická transportní klec přijde pro zvíře příliš drastická, příp. si nejste jistí, že ji dokážete v kufru správně upevnit, může být alternativou právě výše zmíněná oddělovací přepážka. Díky ní nehrozí, že by se zvíře během přepravy nekontrolovaně dostalo ze zavazadlového prostoru, ať už v důsledku nárazu či jinak. Zároveň se ale může v prostoru kufru hýbat.

Oddělovací mříže lze koupit univerzální s nastavitelnými rozměry (tzn. měly by sedět na všechna auta udávané třídy, typicky vozy kombi). Lepší je ale pořídit produkt určený přímo pro daný model a od renomovaného výrobce. Jen tak máte jistotu, že se při montáži nezapotíte, že všechno přesně padne a hlavně že mřížka splní svůj účel v případě krizové situace.

Kromě klasických přepážek zavazadlového prostoru jsou na trhu i takové, které nejenže oddělí kufr od prostoru pro cestující, ale zároveň jej rozdělí na dvě části. Zatímco v jedné z nich se při cestě třeba na Jadran může vést pes, do druhé hravě a bezpečně naskládáte své kufry.

Vydáváte-li se na dovolenou s živým zvířetem, nezapomeňte také na další povinnosti – psa je třeba očipovat, vystavit mu pas a naočkovat proti vzteklině.

Kromě oddělovacích mříží existují i speciální úchytné sítě do zavazadlového prostoru. Vypadají elegantně. A i ony brání při prudším brzdění či při nehodě, aby se náklad z kufru dostal do prostoru sedaček.

Při cestování se zvířetem pamatujte na pravidelné přestávky a pozor na teplotu

Pamatujte na to, že zatímco vy při jízdě pitný režim dodržíte velmi snadno, pes to má těžší. Proto pravidelně zastavujte a dávejte mu napít. Stejně tak myslete na teplotní komfort zvířete. Sice se říká, že by to člověk neměl s klimatizací přehánět. Je ale zároveň pravdou, že klimatizace v létě a topení v zimě zdaleka nebývají tak efektivní v zavazadlovém prostoru. Horký, resp. studený vzduch totiž fouká zepředu. Pokud zavazadlový prostor neoddělíte vodorovným platem, studený vzduch se sice dostane i tam. Nicméně než urazí cestu, mírně se ohřeje. Navíc nezapomínejte, že do zavazadlového prostoru více svítí slunce. Běžně totiž kufr bývá prosklený nejen zboku, ale také zezadu.

Ať už se vydáte kamkoliv, přejeme vám hodně šťastných kilometrů bez nehody a parádní dovolenou.

Facebook diskuze