Vybíráme vhodné střešní nosiče

Vybíráme vhodné střešní nosiče

Víte, jak to bývá. Je jedno, jak prostorným autem cestujete. Problém, jak naložit vše (ne)potřebné, řešíte vždy. Naštěstí existují vychytávky jako střešní boxy (lidově nazývané “rakve”), které přepravní kapacitu navyšují. Ty samozřejmě nelze jen tak položit na střechu auta. K připevnění se využívají střešní nosiče, jejichž výběrem vás rádi provedeme.

Chcete na holou?

Při výběru vhodných střešních nosičů je potřeba si uvědomit, jak to máte tam nahoře (tj. na střeše auta). Nosiče na holou střechu jsou vhodné pro vozy, na jejichž střeše nenajdeme žádnou přípravu (tj. podélné hagusy). Uchycují se tak do originálních upevňovacích bodů, které určil výrobce vozidla, do okapového žlábku, případně přímo pod střešní lem.

Alternativou jsou střešní nosiče, které se připevňují přímo na (integrované) podélníky (hagusy nebo také ližiny). Těm mimochodem laikové občas také říkají nosiče, byť jde o pojmenování zavádějící – střešní nosiče jsou totiž normálně příčné. K upevnění nosiče na hagusy dochází pomocí stahovacího elementu.

Ideálně zvolte nosič určený přímo pro váš vůz

Konkrétní nosiče bývají často určeny pro konkrétní model určitého roku výroby. Nosiče nejenže padnou, ale navíc by měla být i jejich montáž (relativně) snadná a rychlá. Pokud žádný takový nenajdete (a naopak se vám líbí nosič, který není přímo určen na konkrétní model konkrétní značky a pro daný rok výroby), nezoufejte a poraďte se s prodejcem. Střešní nosiče určené pro vozy s ližinami nezřídka pasují i na jiné modely (dokonce i jiných značek). Je ale více než vhodné zjistit si hodnoty rozpětí podélníků na vozidle a také rozměry (profil) podélníku.

Velký pozor na šedý dovoz

Na trhu najdeme nepřeberné množství střešních nosičů. Mohou se lišit použitými materiály, nosností, barvou, intenzitou aerodynamického hluku apod. Rozhodně si ale pohlídejte, abyste kupovali produkt, který byl schválen Ministerstvem dopravy ČR pro provoz na pozemních komunikacích v České republice. Střešní nosiče totiž musí v ČR projít dynamickými nárazovými zkouškami, jejichž úspěšným výstupem je zisk Atestu 8SD. Pokud si na střechu namontujete nosič, který požadavky tohoto certifikátu nesplňuje, a dojde k nehodě, je dost možné, že vám pojišťovna zkrátí či odmítne pojistné plnění.

Nepřekračujte nosnost střechy

Před objednáním střešního nosiče si dejte pozor na to, aby nebyla maximální nosnost nosiče větší než nosnost střechy (resp. ona samozřejmě větší být může, nicméně naplno ji nevyužijete). Také nezapomínejte, že k celkové hmotnosti nacházející se nad vašimi hlavami je třeba přičíst i hmotnost nosičů jako takových a také střešního boxu. Takže pokud činí nosnost střechy 50 kg, nosiče váží 4 kg a střešní box 12 kg, na střechu můžete doložit náklad o maximální hmotnosti 34 kg.

Vám už dovolená skončila? Dopřejte volno i střešnímu boxu a nosičům

Všechny střešní nosiče a boxy zvyšují aerodynamický hluk a spotřebu. Důvodem je horší aerodynamika a větší odpor vzduchu. Proto pokud už přídavné úložné prostory nepotřebujete (třeba po návratu z dovolené), střešní box a ideálně i nosiče odmontujte a uschovejte.

Facebook diskuze