Štáb Top Gear před lety provedl svůj vlastní crash test Fordu Mondeo. Poslali jej skrze pětici zděných zídek

Štáb Top Gear před lety provedl svůj vlastní crash test Fordu Mondeo. Poslali jej skrze pětici zděných zídek

Již 20 let jsou hlavním benchmarkem pro měření bezpečnosti vozidel prodávaných na evropském trhu crash testy organizace Euro NCAP. Populární Top Gear ale před lety přišel s velice zajímavou alternativou. Na volném prostranství za sebou postavil pětici nefalšovaných zděných zídek, se kterými si to rozdal Ford Mondeo 2. generace (Mk3). Jaký byl výsledek?

Náraz zepředu i zezadu

Předmětem testu byl pětidveřový hatchback Ford Mondeo Mk3. Tedy 2. generace vozu vyráběná mezi roky 2000 až 2007. Dnes jde o auto, které v horším (ale plně pojízdném) stavu koupíte i za méně než 30 000 korun. A i opečovávané leštěnky z konce produkce pořídíte za tři až čtyři průměrné výplaty. Štáb populárního britského motoristického pořadu staré Mondeo uvázal na speciální kladkostroj, pomocí něhož jej vyslal vstříc – a skrze – pětici zídek z cihel. Jeden vůz nejprve proletěl bariérami motorem vepředu. Druhý se pak do nich pustil kufrem první. Pro dvojici testovaných šedých hatchbacků Ford Mondeo sice tato zkouška znamenala jednosměrný lístek do automobilového nebe. My jsme se ale mohli alespoň přesvědčit o tom, jak dobře si obstarožní Mondeo v testu vedlo. Vnitřní prostor pro posádku zůstal neporušený. Podle všeho ani nedošlo k posunutí přihrádky pro spolujezdce a přístrojové desky směrem dovnitř, což by v opačném případě mohlo mít za následek vážné zranění kolen. Auto navíc i po srážce zůstalo na kolech. Celkový verdikt: dobře postavené bezpečné auto. Ten ostatně potvrzuje i oficiální test Euro NCAP.

Facebook diskuze

Napsal | 2019-01-07T15:18:55+00:00 26. ledna , 2019|Kategorie: Bezpečnost, Blog FordShop, Motorsport, Nezařazené, Technologie, Veteráni, Zpravodajství|Štítky: , , , , , |Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Štáb Top Gear před lety provedl svůj vlastní crash test Fordu Mondeo. Poslali jej skrze pětici zděných zídek