Prototyp Fordu GT40 z roku 1965 míří do aukce

Prototyp Fordu GT40 z roku 1965 míří do aukce

Pro aukční síň Mecum je prodej speciálních vozů denním chlebem. Ovšem aby do dražby zamířil Ford GT40 z 60. let, to se jen tak nestává. Navíc kousek, který se bude prát o přízeň zájemců, je vůz Ford GT40 Competition Prototype Roadster. Tedy prototyp, který dal vzniknout slavnému Fordu GT40, mnohonásobnému vítězi nad Ferrari v Le Mans v 60. letech.

1 ze 2 přeživších

Ford of England původně vyrobil 12 prototypů vozu GT40, z toho 5 roadsterů. Podle prohlášení aukční síně se z tohoto počtu dochovaly pouze dva, což dává tušit, že hodnota konečného příklepu půjde zatraceně vysoko. Možná i nad hladinu, za kterou majitele změnil vítězný Ford GT40 z Le Mans u aukční síně RM Sotheby’s (téměř 10 milionů dolarů). Dražený vůz testovali Maurice Trintignant a Guy Ligier s tím, že posléze sloužil jako vývojový speciál pro pohonné a brzdové systémy. V roce 1968 jej odkoupil soukromý sběratel, který jej prodal až v roce 2013. Podobně jako u “hotových” závodních vozů Ford GT40 vidíme i u prototypu volant vpravo a řadicí páku napravo od volantu. Šlo o neobvyklé řešení, které ale mělo prokazatelně pozitivní dopad na aerodynamiku.

Majitele změní i Ferrari LaFerrari Aperta

Aukce to bude o to epičtější, když uvážíme, že na prodej bude i další více než libový roadster – verze moderního vozu LaFerrari označená jako Aperta. Ta se sice v Le Mans nepředstavila. Když ale uvážíme přirozenou a mnoho dekád trvající rivalitu mezi modrým oválem a italskou supersportovní automobilkou, jde o velice zajímavé načasování.

Facebook diskuze

Napsal | 2019-01-02T11:03:54+00:00 11. ledna , 2019|Kategorie: Bezpečnost, Blog FordShop, Motorsport, Nezařazené, Technologie, Veteráni, Videa, Zpravodajství|Štítky: , , , , , , |Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Prototyp Fordu GT40 z roku 1965 míří do aukce