Nový Ford Shelby GT500 bude mít brzdy využívající komponenty zhotovené na 3D tiskárně

Nový Ford Shelby GT500 bude mít brzdy využívající komponenty zhotovené na 3D tiskárně

O 3D tisku se mluví jako o potenciálně větší revoluci, než kterou představoval internet. Ať už to nakonec dopadne jakkoliv, minimálně v nejbližší době bude jistě technologie na vzestupu, automobilový svět nevyjímaje. Jedním z příkladů může být chystaná nová generace vozu Shelby GT500. Vůz nabídne výkon přes 700 koní, který budou kočírovat brzdy s některými komponenty zhotovenými na 3D tiskárně.

Detaily známé nejsou

Modrý ovál přesně nespecifikoval, které konkrétní dílny budou z 3D tiskárny. A neřekl ani, kolik jich bude. Jisté nicméně je, že ačkoliv mohou být konotace termínu “3D tisk” ledajaké, o výrobu se budou starat vyškolení 3D tiskaři z nového Centra pro inovativní výrobu (Advanced Manufacturing Center) v Redfordu v Michiganu, do něhož modrý ovál investoval 45 milionů dolarů. Celkově jich má být v centru zaměstnáno 23. Kromě toho Ford aktivně spolupracuje s desítkou společností specializujících se na technologii 3D tisku.

Ani první, ani poslední

Ostrá šelbinka nebude prvním vozem s modrým oválem na kapotě, který je částečně vyroben z komponentů zhotovených pomocí 3D tisku. V interiéru Fordu F-150 Raptor určeného pro čínský trh již nějaký čas najdeme 3D tištěnou součástku. A 3D tiskaři ve výrobním areále Michigan Assembly Plant se podíleli také na ladění Fordu Ranger pro modelový rok 2019. 3D tisk se zdá být silným trendem pro příští roky – náhradní kovové díly pomocí 3D tiskáren vyhotovují i Mercedes či Porsche a další automobilky se přidávají.

Nutno v této souvislosti nicméně dodat, že Ford zakoupil svoji první 3D tiskárnu (byla to teprve třetí vyrobená 3D tiskárna na světě a oboru se tehdy říkalo stereolitografie) již v roce 1988. A devadesátku 3D tiskáren aktivně provozuje již nějaký čas v rámci výrobních procesů včetně těch, které vedly k vývoji a stavbě supersportu Ford GT.

Každopádně kolem nové Shelby GT500 bude jasněji již za pár dní. Ford chce vůz slavnostně představit na Autosalonu v Detroitu.

Facebook diskuze

Napsal | 2019-01-02T14:14:14+00:00 2. ledna , 2019|Kategorie: Bezpečnost, Blog FordShop, Motorsport, Nezařazené, Technologie, Veteráni, Zpravodajství|Štítky: , , , , |Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nový Ford Shelby GT500 bude mít brzdy využívající komponenty zhotovené na 3D tiskárně