Společnost Gateway Bronco je svatostánkem pro všechny milovníky legendárního amerického off-roadu Ford Bronco

Společnost Gateway Bronco je svatostánkem pro všechny milovníky legendárního amerického off-roadu Ford Bronco

Legendární Ford Bronco se vrací v modelovém roce 2020 (tzn. na pulty autosalonů by se měl dostat v průběhu roku 2019). Jestli se bude oficiálně dovážet do Evropy, nevíme. Nicméně i kdyby ne, určitě nebude problém s individuálním dovozem. Takže pokud máte pro tyto v terénu nekompromisní americká auta slabost, počkejte si rok. Anebo nečekejte a obraťte se na společnost Gateway Bronco z amerického státu Illinois. Ta nabízí jako jediná licencovanou výrobu původního Fordu Bronco ze 60. a 70. let.

Od restaurátorů k výrobcům

Americká firma Gateway Bronco začínala jako renovátor legendárního off-roadu. Z něj se vypracovala do první firmy, které Ford udělil oficiální licenci na výrobu Bronca. Firma vytváří moderní reinkarnace 40-50 let staré legendy s tím, že během výroby postupuje podle původní oficiální dokumentace. Nejde nicméně o dobové repliky. Výroba probíhá za použití moderních technologií a technologických postupů. Auta od Gateway Bronco jsou tak lepší než předlohy ze 60. a 70. let.

Široké možnosti individualizace vozu

Gateway Bronco je věrná svým kořenům. Proto stále nabízí možnost nechat si zde zrenovovat svůj vlastní Ford Bronco, případně si takto zrenovovaný vůz přímo zakoupit. Alternativou jsou auta s původním (a samozřejmě zrenovovaným) rámem, na který firma napasuje novou karoserii a veškerou techniku. Třetí možností je pak zadat výrobu kompletně nového auta v souladu s historickou dokumentací. Gateway Bronco řadu úkonů provádí samo, případně využívá sítě prověřených subdodavatelů.

Jedná se vždy o malosériovou výrobu, tzn. konkrétní specifikaci si můžete do značné míry navolit sami. Týká se to třeba i zavěšení kol. Historický Bronco samozřejmě stál na tuhých nápravách, které může mít i moderní reinkarnace. Anebo, s vědomím, že pokrok člověk nezastaví, si můžete poručit instalaci nezávislého zavěšení kol. Na výběr máte i u automatické převodovky, která může být tří- až pětistupňová.

Pod kapotou V8 ze současného Mustangu

V roce 2015 byl v USA schválen zákon pojmenovaný Low Volume Motor Vehicle Manufacturers Act. Nejde o legislativu, která by měla zásadním způsobem utvářet budoucnost lidské rasy. Pro automobilové fajnšmekry a motoristický svět všeobecně jde ale o zajímavý milník. Díky tomuto zákonu totiž nemusejí nová malosériová vozidla splňovat současné bezpečnostní a emisní požadavky. A co víc, pod kapotou mohou mít agregáty z jiných vozidel bez nutnosti homologace. Výsledkem je, že pod kapotou kreací od Gateway Bronco se může nacházet pětilitrový osmiválec Coyote, který se nachází ve Fordu Mustang šesté generace. Motor je nabízen jak v atmosférické verzi, tak s turbodmychadly či kompresorem. Levnější alternativou je také motor Ford 347 Stroker.

Ceny nejsou lidové

Základní cenovka starého-nového Bronca byla stanovena na více než 2,6 milionu korun. A to rozhodně není málo v zemi, kde za tuto částku koupíte čtyři nové Mustangy. Vrcholná verze pak vyjde na téměř 4,8 milionu korun, a to už je polovina Fordu GT. Každopádně na otázku, jestli to je, nebo není hodně, odpoví až trh. Tak či onak, nám se moderní reinkarnace legendy setsakramentsky líbí. Jak jste na tom vy?

Facebook diskuze

Napsal | 2018-12-21T15:11:58+00:00 21. prosince , 2018|Kategorie: Bezpečnost, Blog FordShop, Motorsport, Nezařazené, Technologie, Veteráni, Zpravodajství|Štítky: , , , , , , |Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Společnost Gateway Bronco je svatostánkem pro všechny milovníky legendárního amerického off-roadu Ford Bronco