Ford a Volkswagen zvažují spolupráci

Ford a Volkswagen zvažují spolupráci

Spolupráce mnoha typů a na mnoha úrovních je v automobilovém průmyslu zcela běžná. Společně se vyvíjí, vyrábí, sdílejí se komponenty či platformy, kupují se podíly apod. Proto není až tak překvapivá zpráva o plánech německého gigantu VW a Fordu dát ruce dohromady. Ostatně nebylo by to v historii značek poprvé.

Spolupráce by se měla týkat užitkových vozů

Ford a VW aktuálně zkoumají možnosti, jak by mohly spolupracovat. Konkrétní obrysy společného snažení zatím známé nejsou. Předmětem by nicméně měly být užitkové vozy. V automobilových kuloárech se tak objevily spekulace o tom, že by nový Ford Ranger a VW Amarok mohly sdílet stejnou platformu. To by ostatně nebylo nikterak šokující. Platformu, na které stojí aktuální Ranger, modrý ovál sdílí s Mazdou, konkrétně s modelem BT-50. Platformu Nissanu Navara pak využívá také Mercedes pro svoji X-Class či Renault pro model Alaskan.

Obě automobilky prohlásily, že účelem spolupráce je zajistit jak Fordu tak VW konkurenceschopnost a také to, že o průběhu jednání budou průběžně informovat. Server motorauthority.com spekuluje také o společném vývoji dvou dodávek.

Ať už bude forma spolupráce jakákoliv, automobilky vylučují sloučení kapitálu ve formě akvizice, mergeru apod.

Ford a VW spolu již vyráběly

Modrý ovál a VW spolupracovali v 90. letech, když společně v Portugalsku na stejné platformě vyráběly prvogenerační Ford Galaxy, VW Sharan a Seat Alhambra. Galaxy navíc tehdy využíval i pohonné jednotky od Volkswagenu (2,8 litrový šestiválec VR6 a naftovou jedna devítku). Automobilky spolupracovaly i na druhé generaci modelu Galaxy vyráběné mezi léty 2000 a 2005. Až třetí generace představená v roce 2006 byla kompletně vyvinuta Fordem. Navíc se již nevyráběla v Portugalsku, ale v Genku v Belgii.

Zdroj foto: leinsterexpress.ie

Facebook diskuze

Napsal | 2018-07-31T09:18:31+00:00 18. července , 2018|Kategorie: Bezpečnost, Blog FordShop, Nezařazené, Technologie, Zpravodajství|Štítky: , , , |Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ford a Volkswagen zvažují spolupráci