Ford Country Squire Camper je bizarním, ale neskonale praktickým pradědečkem mezi auty pro volný čas

Ford Country Squire Camper je bizarním, ale neskonale praktickým pradědečkem mezi auty pro volný čas

Dnes se na něj můžeme dívat jako na zjevení. Ve své době ale představoval setsakramentsky praktické a svým způsobem i velice elegantní řešení vozu pro volný čas a kempování. Coby dobrodruh jste měl k dispozici loďku, stan a jako bonus i solidně vybavenou kuchyňku s lednicí a tekoucí vodou. Jasně, hodila by se i toaleta. Ovšem nezapomínejme, že se jedná o “obyčejný” kombík, nikoliv dodávku.

Důmyslný mechanismus zabalený v eleganci

Auto spatřilo světlo světa v roce 1959, tedy v době, kdy se průmysl točící se kolem rekreačních aut teprve utvářel. Ve své době šlo o prostorově nejefektivnější řešení, jehož přidanou hodnotou byl i design. Přece jen základem bylo vozidlo, které by se dalo označit za vlajkovou loď tehdejšího automobilového designu. Na jeho střeše spočívala loďka, která sice působila extravagantně, nicméně ne až o tolik ve srovnání s úložnými “rakvemi”, se kterými jezdíme např. v létě do Chorvatska. Po zastavení už stačilo jen stisknout tlačítko, loďka se přehoupla a z ní se vynořil stan pro dvě osoby. Samozřejmostí byl i žebřík, věšák na mokré prádlo a další podobné vychytávky. Jen ta toaleta jaksi scházela.

…a pak přišly obytňáky

Ford Country Squire Camper je možné z hlediska automobilové evoluce považovat za slepou větev. V průběhu 60. a 70. let trh ovládla plnohodnotná obytná vozidla a přívěsy, která přece jen nesnesou v otázce prostoru a pohodlí srovnání s běžným kombíkem. To ale bylo na úkor elegance a bez pochyby i jízdních vlastností. Přece jen osobní auto (byť kombík) je osobní auto a užitkový vůz zůstane užitkovým vozem. Pokud se tedy na unikátní Country Squire Camper člověk podívá (nejen) optikou doby, zjistí, že jde o vůz, který si zaslouží být zapsán v automobilové historii.

zdroj foto: jalopnik.com

Facebook diskuze

Napsal | 2018-06-08T17:35:45+00:00 22. června , 2018|Kategorie: Bezpečnost, Blog FordShop, Motorsport, Nezařazené, Technologie, Veteráni, Zpravodajství|Štítky: , , , , , |Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ford Country Squire Camper je bizarním, ale neskonale praktickým pradědečkem mezi auty pro volný čas