I lidé se zrakovým postižením si mohou vychutnat jízdu vozy Ford. Pomůže technologie nazvaná Feel the View

I lidé se zrakovým postižením si mohou vychutnat jízdu vozy Ford. Pomůže technologie nazvaná Feel the View

My všichni, komu zrak slouží více méně bez problémů, bychom asi jen stěží dokázali představit, že bychom o svoji schopnost vidět krásy světa přišli. Bohužel ne každý měl takové štěstí jako my. Nevidomých a zrakově postižených lidí žijí na světě miliony. A i přes značný technologický a lékařský pokrok zůstává absence zraku mimořádně limitující. O to zajímavější je tak projekt automobilky Ford a několika dalších subjektů, jehož ambicí je přijít s technologií, která slepým lidem umožní kochat se při jízdě autem krajinou.

I nevidomí se mohou kochat krajinou

Jakoby navrátit zrak se pokusí aktuálně ve stádiu prototypu testovaná technologie Feel the View, na které Ford spolupracuje s italskou firmou Aedo vyvíjející pomůcky pro zrakově postižené a dále s firmou GTB Roma. Princip technologie je založený na pořizování snímků, které jsou převáděny do monochromatické verze s vysokým kontrastem. Monochromatické snímky jsou posléze reprodukovány pomocí speciálních LED diod. Zrakově postižený pasažér pak při dotyku cítí, jak jednotlivé odstíny šedé barvy vibrují v 255 různých intenzitách. Nevidomý člověk se tak může jakoby dotknout scenérie a živě si ji představit.

Facebook diskuze

Napsal | 2018-05-17T09:50:49+00:00 16. května , 2018|Kategorie: Technologie|Štítky: , , , , , , , , , |Komentáře nejsou povolené u textu s názvem I lidé se zrakovým postižením si mohou vychutnat jízdu vozy Ford. Pomůže technologie nazvaná Feel the View