Totální ofenziva SUV a cross-overů možná přinese konec legendárního Fordu Mondeo

Totální ofenziva SUV a cross-overů možná přinese konec legendárního Fordu Mondeo

Nafouknutější tvary vozů třídy SUV frčí. Řada jejich vlastníků oceňuje i snadnější parkování díky příjemné světlé výšce, nenamáhavé nastupování a vystupování, či větší zavazadlový prostor. Toleruje jim naopak zhoršené jízdní vlastnosti způsobené jejich výškou. Situace se dostala tak daleko, že např. Ford výhledově plánuje ze svého produktového portfolia na americkém trhu klasické sedany téměř vytěsnit. Bude to smrtící rána pro Mondeo?

SUV, cross-overy a trucky – to je to, oč tu běží

Hamletovské “být či nebýt” se aktuálně vznáší nad novou generací Fordu Mondeo. Detroit nedávno zrušil plány na vývoj nové generace amerického modelu Fusion, ze kterého Mondeo vychází, a to v souvislosti s přeorientováním na vozy třídy SUV, cross-overy a pak také užitkáče a trucky, které jsou páteří amerických prodejů. Realita je totiž taková, že popularita klasických sedanů dlouhodobě klesá a výrobcům se již nevyplatí do jejich vývoje investovat. V praxi to znamená, že na americkém trhu skončí Fiesta sedan (u nás neprodávaný), velký Taurus (také neprodávaný v ČR) a také Fusion.

Focus a Mustang. Zbytek “vyšší” auta

Konec Taurusu české zákazníky příliš trápit nemusí. Vůz se u nás oficiálně neprodával. A i neoficiální cestou se k nám dostalo více exempláře pick-upu F-150 či sportovního Mustangu. Ostatně nebylo by to poprvé, co Ford zastavil výrobu vozů vyšší střední třídy. Fanoušci značky si možná ještě pamatují na dnes již historický model Scorpio. Fiesta sedan je obdobný případ. Potenciální konec Fusionu nicméně pro český trh relevantní je, jelikož Fusion je předlohou pro evropský Ford Mondeo, legendární vůz střední třídy a odvěký rival např. VW Passat či nově Škody Superb. Z “běžných” aut Ford plánuje na americkém trhu prodávat už jen Focus Active (outdoorová verze) a legendární Mustang. Již v roce 2020 mají 90 % portfolia na americkém trhu tvořit “vyšší” auta – tj. SUV, cross-overy, užitkové vozy a samozřejmě trucky.

Nové Mondeo vyvíjené v Evropě?

Nutno dodat, že se bavíme o americkém trhu. V jiných částech světa může být situace odlišná. Mimochodem velký pick-up F-150 je dlouhodobě nejprodávanějším modelem v USA, což samo o sobě hodně vypovídá o specifičnosti tamějšího trhu. Nelze tak vyloučit, že dojde k vývoji nové generace Mondea čistě pro neamerické trhy. Na druhou stranu rostoucí obliba SUV je každodenní realitou i na evropských silnicích, což dává tušit, že to Mondeo (a vlastně ani Focus) nebudou mít jednoduché.

Nicméně nebuďme přehnaně pesimističtí. Pozitivní stránkou celé situace je třeba i to, že se vrací legendární SUV/off-road model Bronco.

Facebook diskuze

Napsal | 2018-05-09T10:23:05+00:00 4. května , 2018|Kategorie: Zpravodajství|Štítky: , , , , , , , , |Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Totální ofenziva SUV a cross-overů možná přinese konec legendárního Fordu Mondeo