Sourozenci vymysleli, jak ušetřit miliony litrů vody do ostřikovačů. Použijí dešťovku

Sourozenci vymysleli, jak ušetřit miliony litrů vody do ostřikovačů. Použijí dešťovku

Za nějaký čas budeme možná v autech místo vody do ostřikovačů používat dešťovou vodu. Minimálně s tím tedy počítá geniální nápad dvou školou povinných dětí z Německa. Jejich řešení i přes svou jednoduchost – či možná právě kvůli ní – zaujalo také inženýry Fordu, kteří se nabídli nainstalovat zařízení na zachycování dešťovky do skutečného Fordu S-MAX.

Jednoho dne v dešti…

Daniela a Laru k nápadu inspirovala jízda v průtrži mračen, konkrétně moment, kdy jejich tatínkovi, který řídil, došla voda do ostřikovačů. Nápad na znovuvyužití dešťových kapek vyhrál místní vědeckou soutěž a dostal se až na stůl vývojového oddělení Fordu. To nabídlo, že jej v plné velikosti otestuje na voze S-MAX.

Děti provedly vlastní testování

Nutno dodat, že bystří sourozenci nezůstali jen u abstraktního nápadu. Svůj návrh otestovali tak, že rozebrali svůj model hasičského auta a čerpadlo z něj namontovali na model jiného auta v akváriu. Potom přidali filtrační systém, který zajistí čistotu vody. A jelikož vše fungovalo na jedničku, šli se svojí ideou do světa. U testovacího S-MAXu se o zachycování dešťové vody starají gumové hadice instalované u spodního okraje čelního skla. Ty pak odvádí zachycenou vodu do nádržky. Podle vyjádření Fordu trvá necelých pět minut, než se nádržka celá naplní.

Nápad může ušetřit až 6 miliard litrů vody do ostřikovačů ročně, a to jen v Evropě

Na evropském kontinentě se vyskytuje asi 291 milionů aut. Průměrný řidič pak každý rok spotřebuje kolem 20 litrů vody do ostřikovačů. Prostým vynásobením zjistíme, že pokud by se systém osvědčil a dostal se do všech aut, ušetřilo by se téměř 6 miliard litrů vody do ostřikovačů. A to se bavíme pouze o Evropě. Jistě, vynález nebude až takové terno v oblastech, kde málo prší. I přesto by ale jeho finanční i ekologický dopad mohl být velice zajímavý.

Nápad přišel ve správný čas

Shodou okolností přišli 11letý Daniel a 9letá Laura s nápadem v mimořádně vhodný čas. Objem vody, který auta potřebují k čištění, totiž poroste. Kromě čelního a zadního skla bude totiž nezbytné čistit i stále rostoucí počet kamer a senzorů.

Facebook diskuze

Napsal | 2018-04-25T14:10:44+00:00 15. dubna , 2018|Kategorie: Technologie|Štítky: , , , |Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Sourozenci vymysleli, jak ušetřit miliony litrů vody do ostřikovačů. Použijí dešťovku