Sdílené parkování je technologií, která má ulehčit hledání volného místa

Sdílené parkování je technologií, která má ulehčit hledání volného místa

Podle studie zadané Fordem tráví průměrný motorista více než jeden den v roce hledáním vhodného parkovacího místa. Ve velkých městech pak jistě ještě víc. A vzhledem k tomu, že prostorů spíše nepřibývá, hledají se řešení. Jedním z nich může být tzv. kolaborativní či sdílené parkování. V rámci něj spolu kolaborují (tj. spolupracují) parkovací senzory vozidel a využívají se také data z monitorovacích systémů parkovacích domů. Výsledkem je mapa zobrazující předpokládaná volná místa.

3. podlaží, sektor D, místo č. 13, prosím

Ford je mezi partnery projektu s názvem UK Autodrive, který si klade za cíl dostat autonomní a chytré technologie z testovací “zkumavky” na běžné silnice. Projekt s rozpočtem 20 milionů liber je financovaný britskou vládou, která se tak snaží řešit problém přecpaných měst. Technologie, která je aktuálně testována v ulicích anglického města Milton Keynes, je založena na spolupráci a komunikaci parkovacích senzorů více vozidel. Výstupem je pak mapa ukazující volná parkovací místa. Využít je možné také data přímo od provozovatelů parkovišť.

Technologie vyvinuté v rámci UK Autodrive našly využití

Kolaborativní (sdílené) parkování není jediným počinem v rámci projektu UK Autodrive. Již dříve v rámci něj Ford se svými partnery vyvinul systém, který upozorní na přijíždějící zásahové vozidlo (hasiči, policisté, záchranka). Ze stejné dílny pak pochází také technologie, která umožní komunikaci mezi vozidly za účelem upozornění na překážku (např. na stojící/havarované auto ihned za horizontem, které není až do poslední chvíle vidět).

Facebook diskuze

Napsal | 2018-04-25T14:10:53+00:00 9. dubna , 2018|Kategorie: Technologie|Štítky: , , , , , |Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Sdílené parkování je technologií, která má ulehčit hledání volného místa