Čert vem fotbal, líbání či tanec. Na psychickou pohodu člověka má nejlepší efekt každodenní jízda ve sportovním autě

Čert vem fotbal, líbání či tanec. Na psychickou pohodu člověka má nejlepší efekt každodenní jízda ve sportovním autě

Všeobecně se předpokládá, že pozitivní emoce mají blahodárný dopad na psychiku a vlastně celkové zdraví člověka. Ovšem o jaké emoce konkrétně jde? To se pokusili zjistit u Fordu, a to ve spolupráci s neurovědci a designéry. Výsledek asi dost překvapí – každodenní jízda ve sportovním autě překonává vášnivé líbání, tancování salsy či třeba sledování oblíbené Války o trůny.

Sportovní auto překonala jen horská dráha

Nic proti vášnivým a procítěným polibkům s bližní svou či bližním svým, romantické večeři či třeba fotbalu. Nicméně pokud jde o intenzivní vzruchy, které mají přispívat k celkovému zdraví, lépe vychází pravidelná jízda nadupaným sporťákem, kterou poráží pouze výlet na horské dráze. Minimálně tedy s takovými výsledky přišel unikátní výzkum iniciovaný Fordem a provedený ve spolupráci s odborníky a designéry. Během něj se měřila intenzita a počet silných vzruchů, u kterých se předpokládá, že přispívají k dobrému zdravotnímu stavu.

Dobrovolníci účastnící se výzkumu při pravidelném dojíždění sportovním autem do práce zaznamenali v průměru 2,1 intenzivních vzruchů. Sledování napínavé epizody Války o trůny takových vzruchů přineslo pouze 1,5 stejně jako sledování fotbalového zápasu. Dosti šokující se může zdát zjištění, že při vášnivém líbání, intenzivním kurzu salsy a dokonce i při romantické večeři zůstal počet takovýchto vzruchů na nule. Naopak excelovala jízda na horské dráze s hodnotou 3. Tím sice jednoznačně zvítězila i nad jízdou ve sporťáku. Jen těžko si ale člověk představí, jak se pomocí horské dráhy přepravuje každý den do práce a zpět.

Výzkum proběhl prostřednictvím speciálně upraveného auta

Důležitou roli na zajímavém výzkumu, který přinesl ještě zajímavější výsledky, sehrál Ford Performance Buzz Car. Jde o speciálně upravený Focus RS, který využívá pokročilé technologie od firmy Sensum. Ty dokáží v reálném čase analyzovat emoční pochody řidiče a výsledek pak pomocí téměř 200 000 integrovaných LED diod přenášet na exteriér vozu, jako by to bylo plátno v kině. Vytvoření technologického konceptu a přestavba vozu zabraly celkem 1400 člověkohodin. Výsledek ale bere dech.

Facebook diskuze

Napsat komentář