Co takhle projet se s Fordem GT po silnici, nad kterou slunce nezapadá?

Co takhle projet se s Fordem GT po silnici, nad kterou slunce nezapadá?

Europe’s Greatest Driving Roads, tedy nejkrásnější silnice Evropy, je seriál, ve kterém se můžete zpoza (nejen) čelního skla sportovních Fordů kochat nejscéničtějšími silnicemi starého kontinentu. V sedmé epizodě nás štáb vzal do Norska na Atlantic Ocean Road. Dech beroucí silnice, jejíž nedílnou součástí je osmero mostů a která spojuje městečka Kårvåg a Vevang, se vine podél nespoutaného norského atlantského pobřeží. Už jen z těch panoramat padá člověku brada. A co teprve, když vás na projížďku po ní vezmeme v supersportu Ford GT?

Silnice, kolem které skáčou velryby

Norská Atlantic Ocean Road je sedmou štací, na kterou se v rámci seriálu štáb modrého oválu vydal. Předešlými zastávkami byly:

  • horská silnice MA10 na Mallorce (Ford Focus ST)
  • silnice B500 v Černém lese v Německu (Ford Focus ST TDCI)
  • horské silnice D526 a D926 v Alpách (Ford Mustang kabriolet)
  • silnice C462 v Katalánsku (Ford Fiesta ST)
  • silnice v Blakey Ridge na severu hrabství Yorkshire ve Velké Británii (Ford Focus RS)
  • dálnice Transfăgărășan v Rumunsku (Ford Mustang)

Záběry, které štáb pořídil na pobřeží bouřlivého Atlantiku asi 100 kilometrů západně od Trondheimu a asi 250 kilometrů severozápadně od Osla, jsou skutečně uhrančivé. Scéničnost místa podtrhuje osmero mostů, které z určitých perspektiv jako by splývaly s mořskou hladinou. V období polárního dne navíc nad ní slunce v podstatě nezapadá.

A pokud budete mít jen trochu štěstí, spatříte zpoza auta velryby, jak skáčou nad hladinu a zase se noří zpět do chladivých vod. Přiznáváme, že na Atlantic Ocean Road jsme nebyli. Nicméně už jen z popisu a z videa je jasné, proč známý automobilový publicista Steve Sutcliffe udělil silnici za panoramatické výhledy 11 bodů z 10.

Z pobřeží na nejsevernější závodní okruh

Štáb se do Norska vydal s Fordem GT a kromě kochání se krásami atlantského pobřeží zavítal také na Arctic Circle Raceway, nejsevernější závodní dráhu na světě nacházející se pouze 30 kilometrů jižně od polárního kruhu. Za volant si sedl pilot stáje Ford Chip Ganassi Racing a veterán z Le Mans, Stefan Mücke, a na okruhu zajel historicky nejrychlejší čas.

[nggallery id=210]

Facebook diskuze

Napsat komentář