Nový Mustang V8 nabídne režim tichého startování

Nový Mustang V8 nabídne režim tichého startování

Zvuk osmiválce pod kapotou Fordu Mustang sice přivádí mnohé automobilové fanoušky na pokraj extáze. Jeho burácení v časných ranních hodinách ale nemusí být vždy vítané. Ford proto přišel s unikátním technickým řešením označeným jako Quiet Exhaust mode, resp. Quiet Start mode. Tento tichý režim, resp. režim tichého startu zajistí, že bude Mustang vydávat jen tolik zvuku, kolik je nezbytné. Režim půjde zadat buď ručně, anebo jej půjde předprogramovat na určité časové úseky, např. od 10 hodin večer do 6 hodin ráno.

Na počátku byla stížnost od sousedů

Jistý Steve von Foerster jednoho dne vycouvával z garáže svého domu na předměstí Detroitu. Burácení osmiválce pod kapotou jeho Shelby GT350 ale vytrhlo jednoho z jeho nepřejícných sousedů od ranní kávy s tím, že výsledkem byl telefonát na krizovou linku 911 a oznámení o rušení klidu. Von Foersterovi se sice podařilo do příjezdu mužů v uniformě místo opustit, takže se celá záležitost obešla bez bločku s pokutou.

Jisté nedorozumění v sousedských vztazích jej ale inspirovalo k vývoji Quiet Exhaust režimu (tichý režim) a Quiet Start režimu (režim tichého startu). Onen Steve von Foerster totiž pracoval pro Ford coby technický vedoucí vývoje a dnes pro modrý ovál vyvíjí uživatelsky přívětivá řešení pro použití v automobilovém průmyslu.

Z burácení téměř ukolébavka

Jakým způsobem se vztahy mezi von Foersterem a jeho sousedy vyvinuly dále, nevíme. Ve své podstatě jim ale může za jejich “hnidopišství” děkovat. Inspirovalo jej totiž k vývoji dvou režimů, které dokáží zkrotit burácení mohutného osmiválce na příjemné úrovně i pro nefanoušky pony caru.

Prvním z nich je režim Quiet Exhaust mode – tedy režim tichého výfuku či prostě jen tichý režim. Ten využívá klapek ve výfuku, které se uzavřou a omezí produkovaný hluk motoru na přípustné minimum. Quiet Start mode – tedy režim tichého startu – je založen na stejné bázi. V podstatě jde o to, že auto tiše nastartuje. Hladina zvuku je u motoru V8 normálně 82 decibelů, s tichým režimem poklesne na 72 decibelů.

Systém je možné naprogramovat

Tichý režim je možné aktivovat buď manuálně, anebo jej přednastavit na určitý časový úsek. Lze tak autu říct: mezi 10. hodinou večerní a šestou ranní startuj tiše, přes den pak normálně. Technické řešení bude dodáváno volitelně u Mustangů V8 modelového roku 2018.

Facebook diskuze

Napsat komentář