Jednolitr EcoBoost je pošesté v řadě vítězem ankety Mezinárodní motor roku

Jednolitr EcoBoost je pošesté v řadě vítězem ankety Mezinárodní motor roku

Psal se rok 2012, když převratný tříválec EcoBoost se skromným objemem jednoho litru poprvé vyhrál prestižní anketu Mezinárodní motor roku. A prozatím, zdá se, nenašel konkurenci. Letos jej porota složená z 58 nezávislých motoristických novinářů již pošesté v řadě pasovala na krále své kategorie.

Pohádka o třech hrnečkách, které přepsaly pravidla hry

Když technologové ve vývojových centrech Ford před lety po náročných testech pustili tříválec EcoBoost takříkajíc do světa, věděli, že stvořili mimořádné dílo. Nicméně o tom, jakého úspěchu jejich majstrštyk dosáhne, patrně neměli tušení (i když pravda, neptali jsme se jich). “Ekobůstí” tři hrnečky od té doby posbírali řadu ocenění, z nichž to nejvíce rezonující je bezpochyby šestinásobný titul Mezinárodního motoru roku v kategorii do 1 litru. Pro porotu sestávající z téměř šesti desítek odborných motoristických novinářů byla klíčová kombinaci výkonu, hospodárnosti a technické vyspělosti této pohonné jednotky.

Konkurence přibývá, EcoBoost zůstává

V roce 2012, kdy EcoBoost coby vítěz debutoval, se o vítězství v kategorii litrových motorů pralo 26 agregátů. Letos se nicméně jejich řady rozrostly na půl čtvrté desítky. I přes tvrdší konkurenci ale EcoBoost svoji pozici opět obhájil. A co víc, jedná o vůbec první motor, který si zajistil vítězství ve své kategorii v každém roce, kdy byl nominován.

Pětina fordů prodaných v Evropě jej má

Převratný motor 1.0 EcoBoost roztáčí kola každého pátého nového fordu prodaného v Evropě. U malého modelu Fiesta je pak poměr dokonce dvojnásobný (2 z 5). NK dostání je v třech výkonových variantách – 74, 92 a 103 kW. Jednolitr patří do velké rodiny přeplňovaných benzinových motorů EcoBoost, z nichž největší má objem 3,5 l. EcoBoosty najdeme kromě malých a středně velkých vozů také pod kapotou velkých “amerik” – např. Fordu F 150 či Fordu Expedition – a dále v supersportu Ford GT.

Facebook diskuze

Napsat komentář