Modrý ovál po čtvrt století oživí legendární model Bronco. Vůz možná zamíří i do Evropy

Modrý ovál po čtvrt století oživí legendární model Bronco. Vůz možná zamíří i do Evropy

Následující zpráva určitě vykouzlí úsměv na tváři všem milovníkům terénních vozů. Modrý ovál na nedávném autosalonu v Detroitu oficiálně oznámil, že vzkřísí legendární model Bronco. Do svého modelového portfolia jej zařadí v roce 2020. A co víc, auto by měla zamířit coby globální model i mimo severoamerický trh.

50letá legenda je zpět

Říkat, že je Bronco jakýmsi větším a otrlejším bráchou Fordu Mustang, je asi přehnané. Nicméně historie obou modelů se začala psát v přibližně stejné době. Bronco se poprvé představilo v autosalonech v roce 1966 coby malý off-road a vyrábělo se až do roku 1996, byť je tedy třeba říct, že od roku 1978 šlo spíše o SUV postavené na bázi řady F.

Bronco bylo a stále je srdeční záležitostí milionů motoristů po celém světě. Ti se s “demisí” svého oblíbeného vozu jen těžce smiřovali. Není se tedy čemu divit, že se tu a tam automobilovými kuloáry prohnaly zvěsti o tom, že by jej snad mohl Ford vzkřísit. Dvacet let se přitom jednalo o šumy a zbožná přání. Již v roce 2020 se ale tato přání stanou realitou. Bronco se vrací, a to v plané parádě coby globální model. Těšit se na něj tedy můžeme i mimo tradiční severoamerický trh.

Oficiální zprávy skoupé, v kuloárech se ale začínají objevovat i detaily

Nutno říct, že toho Ford v Detroitu o novém Broncu neřekl zrovna přespříliš. Víme jen, že se má jednat o terénní SUV s pohonem všech kol a že se bude vyrábět ve Wayne ve státě Michigan společně s Fordem Ranger. Ten se mimochodem po letech vrací v roce 2019 na severoamerický trh a bude zajímavé sledovat, jakým způsobem ovlivní jeho “vpád” již 35 let prodejně neotřesitelnou pozici Fordu F-150.

Bronco by mělo být založeno na velkém SUV Ford Everest, které je zase pro změnu založeno na i u nás známém pick-upu Ranger. Bronco by mělo mít “spartánštější” interiér a mluví se také o agresivněji střižené přídi a zádi pro efektivnější překonávání těžšího terénu.

Co bude pod kapotou, zatím také nevíme, nicméně divili bychom se, kdyby chyběly výkonné a úsporné benzinové motory EcoBoost. Pro mimoamerické trhy se bude vůz určitě dodávat i s naftovými motory. Bližší informace jsou ale zatím předmětem spekulací. Smysl by určitě dávalo vůz osadit stejnými vznětovými agregáty, které má nyní Everest, tedy čtyřválcem 2.2 TDCi a pětiválcem 3.2 TDCi.

Přesná podoba zatím neznámá

V současnosti nevíme, jak přesně bude nové Bronco vypadat. Na internetu je nicméně možné najít nespočet vizualizací. Některé z nich se vyžívají v retro tvarech, jiné Broncu predikují spíše tvary, které známe z Fordu F-150, případně Ranger. Nejsmělejší návrhy pak počítají s drsnými tvary plnokrevného off-roadu a mohutnými ochrannými prvky, které známe třeba z Jeepu Wrangler.

Jak jste na tom vy? Jak by se vám nové Bronco líbilo nejvíce?

https://www.youtube.com/watch?v=Fak_SvMmPsQ

Facebook diskuze

Napsat komentář