Ford odhalil novou generaci legendárního pick-upu F-150. Zaujme přepracovaná příď v kombinaci s novými motory a technologiemi

Ford odhalil novou generaci legendárního pick-upu F-150. Zaujme přepracovaná příď v kombinaci s novými motory a technologiemi

Užitkový Ford F-150 se na americkém kontinentu těší bezprecedentní oblibě už dlouhá desetiletí. Dalo by se říct, že zatímco trendy se mění, “efstopadesátka” zůstává. Nicméně nutno dodat, že i model jako takový prochází pravidelnými omlazovacími kúrami, z nichž jedna je zrovna před námi. Auto dostane, mimo spoustu dalších věcí, nový čumák, turbodiesel či Start-Stop systém.

Na přídi září dvě vodorovné lišty

Nová generace F-150 modelového roku 2018 neztratila nic ze své nekompromisnosti a oddanosti k práci. Ostatně především díky těmto svým atributům se auto už neuvěřitelné čtyři dekády pyšní pozicí prodejního premianta ve své třídě. Celých 35 let je pak absolutně nejprodávanějším vozem v USA.

Zda si svoji reputaci udrží i v budoucnosti, je samozřejmě těžké odhadovat. Při pohledu na omlazené “efko” je ale jasné, že to budou mít konkurenti hodně těžké. Na přední masku přidali designéři dvě vodorovné lišty (mohou být lakované i chromované), díky nimž vůz působí ještě asertivněji než dříve. Lehce přepracovaná byla i záď, zbrusu nová jsou pak kola o rozměrech obligátních 17 až hrozivých 22 palců. Podobně jako u předchozích generací bude i nový Ford F-150 mimořádně versatilní a nabídne celou paletu výbav, karosářských provedení a specifikací.

Revoluce pod kapotou

Všechno je jednou poprvé. Ford F-150 zatím nikdy neměl pod kapotou turbodieselový agregát. V nové generaci jej však dostane. Půjde o nový šestiválec o objemu tři litry označený jako Power Stroke. Jeho větší brácha 6,7 V8 Power Stroke již řádku let pohání největší vůz z řady F, model F-650.

V nabídce agregátů samozřejmě nebudou chybět spalovací motory, přece jen jsme v Americe. Základní atmosférický šestiválec 3,5 l však zmizí a nahradí jej menší motor s objemem 3,3 l. Po výkonové stránce se nic nezmění. I nový agregát nabídne 210 kW (286 k) a točivý moment 243 N.m. Pro po výkonu lačnící americké farmáře zůstává k dispozici i vidlicový pětilitr V8.

A chybět přirozeně nemohou ani přeplňované EcoBoosty. Na výběr bude z přepracovaných šestiválců o objemu 2,7 a 3,5 l, u nichž se o házení kvaltů bude starat desetistupňový automat.

Pokročilé technologie míří na farmy

F-150 zůstává i nadále především tvrdým pracantem. To ale neznamená, že by se spoléhal výhradně na hrubou sílu. Právě naopak. Auto nabídne, v základní výbavě či volitelně, celou řadu moderních technologií. Zmiňme třeba:

  • systém varování před kolizí a detekce chodců,
  • adaptivní tempomat s radarem a kamerou,
  • vysokorychlostní připojení k internetu 4G LTE s funkcí hotspotu, přes který se může připojit až deset zařízení naráz,
  • systém SYNC 3 s FordPass podporující Apple CarPlay a Android Auto,
  • systém hlídání mrtvého úhlu BLIS
  • systém pro udržení v jízdním pruhu
  • kamera fungující v režimu 360° snímající dění kolem celého vozu
  • prvotřídní sound systém od Bang & Olufsen

Amerika made in USA

Nová generace modelu F-150 se bude vyrábět buď v Dearbornu ve státě Michigan anebo v Claycomo ve státě Missouri. V autosalonech se objeví na podzim letošního roku, s oficiální distribucí do Evropy se bohužel nepočítá. Nadšenci si však mohou vůz bez problémů objednat prostřednictvím jednoho z mnoha neoficiálních dealerů. 

[nggallery id=172]

Facebook diskuze

Napsat komentář