Hennessey VelociRaptor: 600koňové monstrum z Texasu má 6 kol a je založené na novém Fordu F-150 Raptor

Hennessey VelociRaptor: 600koňové monstrum z Texasu má 6 kol a je založené na novém Fordu F-150 Raptor

Firma Hennessey Performance Engineering z Texasu se již čtvrt století zaměřuje na úpravu sportovních vozů. Výsledkem jsou často supersporty s brutální akcelerací a výkonem 1000 i více koní. Hennessey VelociRaptor založený na Fordu Raptor poslední generace ale trochu vystupuje z davu. Jde totiž o šestikolku!

Auto, jak má být, nebo nevkusné monstrum?

Šestikolový pick-up vychází ze sériového Fordu F-150 Raptor. V Texasu si pohráli s nárazníky, rámy, přidali střešní rampu s LED světly. Hlavně ale auto prodloužili, aby se pod zadní podběh vešly dvě nápravy. Nutností bylo také rozšíření blatníků.

O odpružení se pak starají stejně jako u klasického Raptoru pružiny Fox. Kontakt s vozovkou zprostředkovává šestice dvacetipalcových kol s širokým terénním obutím.

Při pohledu na VelociRaptor se samozřejmě nabízí otázka, kam tento speciál zařadit a jak jej hodnotit. Už původní Raptor nabízí štědře dimenzovanou korbu a kabinu a VelociRaptor jde v tomto ještě dále. Otázkou ale i tak zůstává, kdo bude jeho cílovým zákazníkem. Vzhledem k cenovce pohybující se těsně pod 300 tisíci dolary to patrně nebudou řemeslníci či běžné firmy.

https://www.youtube.com/watch?v=MfBWlQ4FSqg

Texasané si pohráli také s útrobami

Pod kapotou se schovává podobně jako u běžného Raptoru vidlicový šestiválec EcoBoost. Jeho standardních 456 koní ale Hennessay a spol. vyladili na rovnou šestistovku. Nová jsou turba, mezichladiče, přeprogramování řídicí jednotky, výfukové potrubí v nerezu a spousta dalších věcí. Beze změny zůstal 10stupňový automat.

Šestikolka v americkém stylu

Ne, VelociRaptor není první šestikolkou svého druhu. Zarytým fanouškům terénních vozů se možná vybaví Mercedes G63 AMG 6×6, případně Land Rover Defender 6×6. Na druhou stranu ani z Němce, ani z Brita nevyzařuje “americkost”. Navíc i pokud byste se zahleděli do protáhlého “géčka” ze Stuttgartu (pozor, jeho cena byla skoro o dvě třetiny nad VelociRaptorem), máte smůlu. Celá série čítající stovku exemplářů už má své majitele.

Naopak Texaského dinosaura – velociraptor skutečně žil, byl jedním z nejmenších dinosaurů – je možné objednat buď přímo u Hennessey nebo u vybraných dealerů Ford v USA.

https://www.youtube.com/watch?v=M55vV9dvvek

K dispozici také pancéřovaná verze

No a pokud patříte mezi opravdové fajnšmekry či jste se jen nepohodli se svými ozbrojenými sousedy, máte možnost si objednat také verzi s pancířem. Ta už je samozřejmě za další příplatek stejně jako ještě větší kola, třmeny a kotouče Brembo mamutích rozměrů či různé doplňky do kabiny.

Tak co, jak se vám VelociRaptor 6×6 líbí? Přiznáváme, není to určitě auto pro každého. Určitý půvab se mu ale podle nás upřít nedá.

[nggallery id=157]

Facebook diskuze

Napsat komentář