Mustang Shelby 1000: když 660 koní nestačí

Mustang Shelby 1000: když 660 koní nestačí

Pro milovníky opravdu nekompromisního výkonu zde máme zase po nějaké době lahůdku. Jde o ostrou verzi již tak pořádně nabroušené Shelby GT500. Tento vůz disponuje brutálním výkonem 1000 koní, přepracovaným brzdovým systémem či např. tužšími stabilizátory.

Shelby GT500 – ostré auto za “rozumné” peníze

Řadě z nás se sice protočí panenky, když o Mustangu Shelby GT500 prohlásíme, že je možné jej pořídit za rozumnou částku. Pravdou však je, že pod 2 miliony korun vůz s výkonem 660 koní nikdo jiný nenabízí. To samé se dá říci i o Shelby 1000. Zde cena sice narostla na téměř 4 miliony korun, i tak je ale velmi nízká ve srovnání s jinými vozy o výkonu 1000 koní. Jen pro ilustraci, Bugatti Veyron či vozy značky Koenisegg, které též disponují výkonem kolem 1000 koní, se prodávají za astronomické částky kolem 30-40 milionů korun.

Závodní verze je ještě silnější

Kdo by se nespokojil se silniční verzí Shelby 1000 (mimochodem tento vůz je plně homologovaný pro provoz na veřejných cestách), má možnost si přiobjednat závodní komponenty. U závodní verze vozu výkon naroste na dechberoucích 1115 koní, osedlat si je však můžete pouze na závodních okruzích.

Odolné materiály

U takto silného a rychlého vozidla dochází logicky k extrémnímu namáhání jednotlivých dílů. Je proto logické, že řada z nich musela být upgradována. Můžeme zmínit např. šestipístkové brzdové třmeny na předních kolech a čtyřpístkové třemy na kolech zadních, pevnější silentbloky a stabilizátory, ocelový kardan a mnoho dalších. Shelby 1000 pak dále zdobí řada spoilerů, lehce přepracovaná byla kapota a difuzory.

Omezená série k 50. výročí vozu Shelby Cobra

Ford neplánuje žádnou mainstreamovou produkci Shelby 1000. Ono by se jí ostatně stejně asi moc neprodalo, vzhledem k tomu, o jak specifické vozidlo jde a jak omezený je počet případných kupců. Má jít spíše o uznání a přihlášení se k tradici sportovních vozů, kterou do značné míry započal Carol Shelby na začátku 60. let.

Bude vůz k dostání i v ČR?

Oficiálně ne. Vážní zájemci se však mohou domluvit s vybranými firmami, které zajišťují import vozidel z USA. Pokud však jde o klasické Shelby GT500 nabízející výkon “pouhých” 660 koní (případně starší slabší verzi s výkonem 550 koní), ty je možné v ČR běžně koupit a problém není ani s jejich servisem a údržbou.

Facebook diskuze

Napsat komentář